Czy warto oszczędzać na hali namiotowej?

Hale namiotowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w obszarze magazynowania. Tego typu konstrukcje są znacznie tańsze niż obiekty wykonywane ze stali czy drewna, ale w niektórych sytuacjach inwestorzy szukają jeszcze większych oszczędności. Czy tania hala namiotowa będzie w stanie poprawnie spełnić swoją funkcję?

Skąd biorą się różnice w cenach hal namiotowych?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej skorzystania z konkretnego wykonawcy warto zastanowić się, co może wpływać na wycenę projektu. Podobnie jak w innych obszarach związanych z budownictwem, ogromne znaczenie dla ostatecznej ceny ma koszt materiałów. Jeśli dane rozwiązanie jest znacznie tańsze niż konkurencyjne propozycje, prawdopodobnie oznacza to, że wykonawca stawia na materiały niższej jakości.

Choć w niektórych sytuacjach mogą one zdać egzamin, należy mieć na uwadze gorszą wytrzymałość, przez co początkowe oszczędności mogą szybko spowodować kolejne wydatki na przebudowy, naprawy i remonty. To samo dotyczy oszczędności na pracownikach. Koszty pracy to kolejny istotny składnik wyceny – zamiast cięcia kosztów warto postawić na firmę, która zatrudnia doświadczonych profesjonalistów.

Atesty i certyfikaty a wycena hali

Najskuteczniejszym sposobem, by ocenić, czy dana konstrukcja sprawdzi się w swojej roli, jest sprawdzenie zgodności z atestami i certyfikatami. Na rynku budowlanym funkcjonuje wiele niezależnych organizacji, które dostarczają rzetelne informacje w tym zakresie, oparte na realnych danych. Aby zachować wysoką wytrzymałość, stabilność i funkcjonalność, najlepiej stawiać wyłącznie na rozwiązania z odpowiednimi atestami.

Jeśli wybrany wykonawca nie dzieli się informacjami o certyfikatach, najprawdopodobniej oznacza to, że stosowane materiały nie spełniają wymagań. To z kolei wiąże się nie tylko ze znacznie większym ryzykiem problemów z halą, lecz także z krótszą gwarancją i gorszym dostępem do wsparcia np. w kwestii ubezpieczeń.

Hale magazynowe Białogard

Jakie ryzyko wiąże się z tanimi halami namiotowymi?

Tanie hale namiotowe to przeważnie konstrukcje wznoszone z użyciem niesprawdzonych, mało wytrzymałych i słabych jakościowo materiałów. To kwestia, która ma realny wpływ na późniejsze użytkowanie obiektu. Najważniejszym zagrożeniem jest niedostateczna stabilność obiektu – w skrajnych przypadkach oszczędności na etapie inwestycji mogą doprowadzić nawet do zawalenia się hali. Ryzyko na tym polu jest szczególnie duże przy trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady, silny wiatr czy gwałtowne burze. To kwestia, której nie można pominąć również w przypadku hali przygotowywanej do obsługi wymagających procesów, w ramach których wykorzystuje się ciężkie maszyny. Ich praca może również osłabić konstrukcję – o ile certyfikowane, sprawdzone materiały poradzą sobie z takimi warunkami bez problemu, o tyle tania hala nie zawsze będzie spełniać wymagania w tym zakresie.

Niewłaściwie wykonana hala stanowi ponadto zagrożenie dla pracowników i innych osób znajdujących się na terenie obiektu. Co więcej, korzystanie z obiektów o niedostatecznej wytrzymałości może wiązać się z karami finansowymi nałożonymi na właściciela. W połączeniu z potencjalnymi wydatkami na ewentualne naprawy i remonty, jak również ryzykiem uszkodzenia przechowywanych materiałów, maszyn i produktów, oznacza to, że należy liczyć się ze sporymi stratami finansowymi.

Tania hala namiotowa – czy warto?

Budowa obiektów przemysłowych i magazynowych to obszar, w którym nie warto iść na kompromisy. Wszystkie konstrukcje tego typu muszą być przygotowane tak, by bez problemu poradzić sobie nie tylko z warunkami pracy, lecz także ze zmienną pogodą. Dzięki temu będzie można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo zarówno towarów, jak i pracowników. Tanie hale namiotowe przeważnie są oferowane w niższej cenie z uwagi na cięcie kosztów w obszarze materiałów, co może mieć bardzo negatywny wpływ na późniejszą wytrzymałość konstrukcji.

Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z takich obiektów często prowadzi do znacznie większych wydatków w przyszłości – z tego względu znacznie lepszym wyborem będzie sprawdzony wykonawca, który dysponuje odpowiednimi certyfikatami i doświadczeniem w produkcji hal.

Sprawdź także:

Hala namiotowa Stąporków
Zastosowanie hal namiotowych całorocznych
fotowoltaika
Fotowoltaika na hali namiotowej
police
Wydzielanie pomieszczeń w hali