Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Zastanawiasz się nad wzniesieniem hali namiotowej? To szybka do zrealizowania inwestycja, która ma zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Wykorzystywane przez firmy o najróżniejszych profilach – pozwalają na pewną swobodę. Co jednak warto o nich wiedzieć?

Wykorzystanie hali

Zastanawiasz się, jak można z powodzeniem zagospodarować tę konstrukcję? To bardzo ważna kwestia, ponieważ najczęściej to właśnie ze względu na wykorzystanie musimy zdecydować, czy hala jest tymczasowa czy całoroczna. W zależności od wielkości, usytuowania, potrzeb, a także sposobu zbudowania hale namiotowe dają bardzo wiele, zróżnicowanych możliwości:

 • magazyn,
 • warsztat,
 • przemysł,
 • obiekt sportowy,
 • organizacja eventów,
 • hodowla.

Kiedy zapadnie decyzja na temat wykorzystania Twojego obiektu, wówczas należy złożyć odpowiednie dokumenty związane z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem budowy obiektu tymczasowego.

hala namiotowa

O czym pamiętać?

Mimo iż jest to obiekt potencjalnie łatwy do wzniesienia, warto wspierać się wiedzą i doświadczeniem profesjonalistów. Aby odpowiednio przygotować się do wzniesienia hali namiotowej, należy wybrać doświadczonych wykonawców, którzy zapoznają nas również z aktualnie obowiązującym prawem, a także zaproponują sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Jakie są trzy podstawowe zagadnienia, które należy przemyśleć?

 1. Jest to zarówno miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, potrzebny do przeprowadzenia weryfikacji zgodności działki, jak i odpowiednio zgłoszenie lub pozwolenie.
 2. Działka budowlana musi nie tylko spełniać szereg warunków, ale także być odpowiednia do naszych potrzeb. Warto dopilnować wszystkich formalności w tym zakresie – pozwoli nam to na szybszą i bezproblemową realizację.
 3. Dobrze zaplanowany kosztorys pozwoli nam w optymalny sposób zadbać o odpowiednie ogrzewanie hali – kluczowe w zależności od jej zagospodarowania.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Planując halę namiotową, trzeba na bieżąco śledzić zmiany w Prawie Budowlanym, ponieważ to właśnie ta ustawa jednoznacznie odpowiada na pytania dotyczące dalszego postępowania. Możliwości są dwie:

 1. Budowa na zgłoszenie, bez pozwolenia:
  1. Może to być wyłącznie obiekt tymczasowy (do 180 dni od daty zgłoszenia),
  2. Brak trwałego połączenia z gruntem (prosta rozbiórka),
  3. Brak wpływu na otoczenie, trwałego ingerowania w naturę.
  4. Znacznie uproszczone procedury, mniejsza trwałość,
  5. Przykład: namiot eventowy.
 2. Budowa z pozwoleniem:
  1. Wznoszone na czas nieokreślony,
  2. Prawomocne, przy wsparciu inżynierów budowy,
  3. Szczegółowa dokumentacja, zarówno przed rozpoczęciem, jak i w trakcie,
  4. Trwałość budynku – do 50 lat,
  5. Trwałe połączenie z gruntem.

Jeśli hala ma służyć w celu innym niż jednorazowe wydarzenie lub impreza czy okresowy magazyn, warto zdecydować się na pozwolenie na budowę. Mimo iż proces jest nieco bardziej wydłużony, koszty są porównywalne, a sam obiekt może być znacznie lepiej zabezpieczony i wielofunkcyjny. To uniwersalne i coraz częściej stosowane rozwiązanie, w które warto zainwestować i wykorzystywać przez lata. Dzięki dobremu systemowi ogrzewania możemy zaoszczędzić i zyskać potężną przestrzeń do wykorzystania.

Może Cię zainteresować: hale namiotowe

Sprawdź także:

fotowoltaika
Fotowoltaika na hali namiotowej
Hale namiotowe Wągrowiec
Bezpieczeństwo i normy w produkcji hal namiotowych
Hale magazynowe Białogard
Czy warto oszczędzać na hali namiotowej?