Fotowoltaika na hali namiotowej

Moda na panele fotowoltaiczne w ostatnim czasie znacznie się zmniejszyła. Wynika to głównie ze zmian w prawie, które zmniejszają opłacalność przydomowych, małych elektrowni.

Jest to głównie kwestia nierównomiernego zużywania prądu w ciągu doby. Jednak w przypadku firm, zużycie energii w skali dobowej jest łatwe do przewidzenia. Zatem czy fotowoltaika w tym przypadku nadal jest opłacalna?

Darmowa energia ze słońca

Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować energię elektryczną praktycznie za darmo. Jedynym kosztem jest zakup i montaż samej instalacji, a także regularne serwisy. Warto jednak zauważyć, że dofinansowania oraz preferencyjne warunki nadal obowiązują przy budowie instalacji fotowoltaicznych.

Koszt inwestycji w związku z tym nadal zwraca się już po kilku, najwyżej kilkunastu latach (w zależności od wielości i wykorzystania instalacji). Przy rosnących cenach energii, opłacalność takiej inwestycji może być jeszcze większa.

fotowoltaika

Dlaczego warto postawić na energię odnawialną?

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Wśród korzyści znajdą się takie aspekty jak:

  • większa niezależność od dostawców energii elektrycznej,
  • firma będzie widziana jako przyjazna środowisku, co łatwo można wykorzystać w promocji usług lub produktów,
  • niższe koszty energii elektrycznej,
  • możliwość sprzedaży nadprodukcji,
  • amortyzacja kosztów inwestycji.

Już wyżej wymienione korzyści mogą zachęcić wiele osób decyzyjnych do zainwestowania w fotowoltaikę, ale są jeszcze poważniejsze powody, które warto dokładniej omówić.

Gospodarowanie zasobami

Posiadanie dużej ilości gotówki nie zawsze jest korzystne. Inwestycja w obligacje lub akcje nie koniecznie przyniesie pożądane zyski. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z rozwojem własnego zakładu produkcyjnego lub magazynu. Na dachu hali namiotowej można zagospodarować mnóstwo wolnego miejsca, które nie znajdzie innego zastosowania. Konstrukcja hali namiotowej jest bardzo stabilna i pozwala na montaż dużej ilości paneli fotowoltaicznych (w zależności od powierzchni samej hali).

W ten sposób można łatwo zainwestować nadmiar środków finansowych, wykorzystać powierzchnię dachu, a dodatkowo uzyskać wysokie dofinansowania. Efektem inwestycji będzie znaczące zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Współpraca z pompą ciepła

Ogromną zaletą instalacji fotowoltaicznych na halach namiotowych jest przewidywalność zużycia. Niezależnie, czy jest to hala magazynowa czy produkcyjna, zużycie energii w cyklu dobowym jest bardzo powtarzalne. Umożliwia to dobranie odpowiedniej mocy instalacji.

Z łatwością można zarezerwować nieco większą moc i zainstalować pompę ciepła. Jest to doskonały sposób na utrzymywanie odpowiedniej temperatury – pompa może zarówno chłodzić, jak i grzać. Jeśli więc w hali utrzymujesz chłodnię, możesz zapewnić odpowiednio niską temperaturę z pomocą pompy ciepła. W przypadku hal produkcyjnych, gdzie urządzenia wytwarzają ogromne ilości energii cieplnej, założenie klimatyzacji znacząco poprawi warunki pracy, a tym samym także wydajność pracowników.

Fotowoltaika doskonałą inwestycją dla każdej firmy

Fotowoltaika na dachu hali namiotowej to nie tylko inwestycja gwarantująca zwrot. To przede wszystkim sposób na zwiększenie wydajności zakładu lub magazynu oraz stworzenie jeszcze lepszych warunków do pracy albo przechowywania pewnych grup towarów. Korzyści z paneli fotowoltaicznych widoczne są także w wizerunku firmy, który mocno zyska na takiej inwestycji.

Sprawdź także:

Hala namiotowa Stąporków
Przygotowanie placu budowy do montażu hali stalowej
Hale namiotowe Wągrowiec
Bezpieczeństwo i normy w produkcji hal namiotowych
hala złotniki 1
#ZróbSeKoszt 2023 – Hala jako koszt uzyskania przychodu